multiMAMA.pl - Ciąża mnoga bez tajemnic

Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

 

W tym rozdziale znajdziecie informacje o przebiegu ciąży i rozwoju ciąży tydzień po tygodniu

Na samym początku ciąża mnoga nie różni się znacząco od ciąży pojedynczej. W związku z podwyższonym poziomem hormonów, pewne dolegliwości pierwszego trymestru mogą być bardziej dokuczliwe.

 

Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna, tak jak każda z nas jest inna. W razie jakichkolwiek wątpliwości bądź dolegliwości koniecznie zgłoś się do lekarza.

 

 

 

W tym rozdziale znajdziecie informacje o przebiegu ciąży i rozwoju ciąży tydzień po tygodniu

 

I trymestr: 1-13 tydzień

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

 

Ciąża bliźniacza: 1 tydzień ciąży - Liczy się od 1 dnia miesiączki.

 

2 tydzień ciąży - Kończy się miesiączka i występuje owulacja. Niektóre kobiety dokładnie wiedzą, kiedy następuje owulacja. Możesz w tym czasie odczuwać kujący ból w podbrzuszu, możesz zaobserwować przezroczysty i ciągnący się śluz na papierze toaletowym oraz  mieć uczucie wilgotności. Proces owulacja trwa 4-5 dni, w tym czasie jajeczko zostaje uwolnione i czeka na spotkanie z plemnikiem. Jednak czas płodność kobiety to tylko jeden dzień. Plemniki mogą przetrwać w sprzyjających warunkach nawet 72 godziny.

 

3 tydzień ciąży - W tym tygodniu dochodzi do zapłodnienia jajeczka. W najbliższym czasie okaże się czy bliźnięta będą jednojajowe czy dwujajowe.

 

4 tydzień ciąży - czyli mniej więcej tydzień od zapłodnienia- Możesz odczuwać pierwsze oznaki ciąży takie jak bolesność piersi, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie. Może wystąpić niewielkie krwawienie i czasami mylimy te objawy z objawami nadchodzącej miesiączki.

 

5 tydzień ciąży - 2 tydzień od zapłodnienia- W związku z brakiem okresu, zazwyczaj, robimy test ciążowy. Ponieważ w ciąży mnogiej poziom hormonów jest wyższy, prawdopodobnie druga kreseczka na teście będzie bardzo wyraźna :-)

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć pod sercem podwójne szczęście to powinnaś udać się jak najszybciej do ginekologa. Jeżeli jednak wolisz wstrzymać się z wizytą to pamiętaj, aby odbyć ją przed 8 tygodniem ciąży.

 

6 tydzień ciąży - 3 tydzień ciąży -Możesz odczuwać mdłości, rano albo przez cały dzień, być wrażliwa na zapachy, nawet na te, które do tej pory Ci nie przeszkadzały. Piersi mogą Cię w dalszym ciągu boleć. Nadal często korzystać z WC. Jeżeli do tej pory piłaś kawę, nagle może Ci ona nie smakować. Jeżeli paliłaś to możesz teraz nie mieć ochoty. Pamiętaj, że palenie szkodzi, więc jeżeli palisz to postaraj się rzucić lub mocno ograniczyć i staraj się nie przebywać wśród palących. Twoim dzieciom zaczynają się rozwijać części ciała.

 

7 tydzień ciąży - Możesz już przybierać na wadzę, ale jeśli wymiotujesz, to możesz wręcz tracić kilogramy. Obie sytuacje w tym okresie są  normą, więc nie martw się. Dzieciom nic nie będzie, nawet jeżeli wymiotujesz i chudniesz. W tym tygodniu kształtuje się prawa i lewa komora serduszek.  Mimo, że jeszcze tego nie odczuwasz, maluszki zaczynają się ruszać.

7tc bliźniaki

8 tydzień ciąży - Twoje ubrania robią się za ciasne. Czas rozejrzeć się za ciążowymi spodniami lub spódnicą. Jeśli czujesz się zmęczona, postaraj się spać, kiedy tylko możesz. Musisz teraz zadbać nie tylko o siebie, ale o całą trójkę :-). Codzienne obowiązki mogą poczekać albo niech wyręczy Cię mąż.  Jeżeli puchną Ci nogi, staraj się trzymać je w górze. W tym tygodniu widać już na buźkach zarys oczu i formują się uszy. Rączki i nóżki są coraz dłuższe, a łokcie staje się bardziej wyraźne. Jeżeli podejrzewacie z lekarzem ciążę mnogą to prawdopodobnie masz już za sobą pierwsze USG. Pierwsze badanie robione jest sondą, przez pochwę. Porozmawiaj z partnerem i jeśeli nie będzie to dla Was krępujące, polecam pójść na badanie razem.

 

9 tydzień ciąży -  Możesz mieć uczucie zatkanego nosa albo może wystąpić krwawienie. To efekt wzrostu progesteronu i estrogenu. Tkanki się rozmiękczają i puchną, to normalne. Wzrost hormonów wiąże się z huśtawkami nastroju, więc poproś męża o wyrozumiałość. Nadal możesz czuć się zmęczona i wyczerpana a nawet mogą zdarzyć się omdlenia. Dzieci przestają być zarodkami i stają się płodami. Osiągają 2,3-3cm długości ciemieniowo-siedzeniowej i ważą około 4 gram. Rozwijają się wewnętrzne narządy płciowe, u chłopców jądra i pęcherzyki nasienne a u dziewczynek jajeczka. Jeszcze nie uda nam się podejrzeć płci dzieci podczas badania USG. Płody reagują już na dotyk i zaczynają się coraz bardziej ruszać, choć możesz jeszcze tego nie czuć. Dzieci mają już powieki, zarysowane nadgarstki, kostki, paluszki, uszy i przypominają wyglądem małych ludzi. Teraz  wchodzą w etap nabierania masy.

 

10 tydzień ciąży - Uczucie ciepła jest normalne na tym etapie ciąży. Zaczynasz przybierać na wadze, a huśtawki nastrojów nadal dają się we znaki. Pamiętaj o odpoczynku. Dzieciaczki  mają około 3-4 cm i ważą około 5 gram.

 

11 tydzień ciąży - Jeżeli huśtawki nastrojów i poranne mdłości dają się mocno we znaki to pociesz się, że ich koniec jest bliski. Macica jest już wielkości grejpfruta i zaczyna być widać ciążowy brzuszek. Dieta bogata w wapń i ćwiczenia mogą pomóc przy zdarzających się skurczach nóg. Dzieci mają około 8 gram i nawet do 6cm długości ciemieniowo-siedzeniowej.

 

12 tydzień ciąży - Uczucie zmęczenia, które towarzyszyło ci przez ostatnie tygodnie mija, a w zamian będziesz się czuła pełna energii. Mogą pojawić się przebarwienia na skórze twarzy i szyi, to jest tak zwana ostuda ciężarnych. Plamy te znikają po porodzie. Pojawia się także Linea nigra, czyli ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha, ona również znika po ciąży. Dzieci ważą nawet po 15 gram. Zaczynają ruszać klatką piersiową, przygotowując się tym samym do oddychania. Nerki już funkcjonują a dzieciaczki połykają płyn owodniowy i wydalają go z moczem. Nie martw się, płyn owodniowy wymienia się średnio co 3 godziny. Jelita zaczynają wykonywać ruchy robaczkowe a przez ściany jelit wchłaniana jest glukoza. Można już podsłuchać bicie serduszek.

Nie przejmuj się, że twoja ciąża jest już bardziej widoczna niż u mam w ciąży pojedynczej. Twoja macica musi pomieścić podwójny ładunek.

12tc bliźniaki

13 tydzień ciąży - Kończy się pierwszy trymestr! Zagrożenie utraty ciąży było najwyższe podczas pierwszego trymestr. Jednak w razie niepokojących objawów skontaktuj się z ginekologiem. Nasze cudne dzidziusie ważą około 25 gram i mają około 8cm długości. Podczas USG można wyraźnie zauważyć jak się ruszają, choć Ty możesz jeszcze nie wyczuwać tych ruchów. Dzieci potrafią już otwierać usta i zaczynają ssać kciuki, czynność ta jest wstępem do nauki ssania piersi. Przez ostatnie trzy miesiące nasze fasolki gwałtowanie się rozwijały, a przez kolejne trzy będą rosnąć.

W większości przypadków nudności ustępują, możesz odetchnąć z ulgą. Jeżeli jesteś jedną z tych mam, której nudności nadal dokuczają to mogę cię pocieszyć, że już niedługo powinny i Tobie minąć.

Możesz za to odczuwać większe łaknienie i niestety mogą bardziej doskwierać zgaga, wiatry i niestrawność.

 

 

II trymestr: 14-26 tydzień

MultiMAMA

 

Ciążą bliźniacza 14 tydzień ciąży - Na twarzy bliźniaków widać już ukształtowany nos oraz uszy i wyraźnie zarysowane kości policzkowe. Zaczynają rosnąć im włosy. Nie ma sensu dalej trzymać ciąży w tajemnicy, brzuch już się wyraźnie zaokrąglił. Możesz czuć przypływ energii. Nawet, jeżeli częste oddawanie moczu jest dla Ciebie męczące, nie ograniczaj płynów. Picie dużej ilości wody jest bardzo ważne. Twoja krew się rozrzedza, aby podołać potrzebom bliźniaków. Problemy z hemoroidami nie są rzadkie na tym etapie.

 

15 tydzień ciąży - Jedz zdrowo dla siebie i dzieci. Niedokrwistość to częsta przypadłość w ciążach mnogich. Produkty bogate w żelazo to: czerwone mięso, warzywa strączkowe, brokuły, brukselka, kasza gryczana, orzechy, pomidory, pasztet. Te produkty najlepiej łączyć z tymi bogatymi w witaminę C, gdyż wtedy żelazo lepiej się wchłania.

Jeżeli nosisz bliźniaki lub trojaczki to w tym tygodniu możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy dzieci. Ich skóra jest cienka, półprzezroczysta. Podczas USG możesz zobaczyć jak twoje dzieci ssą kciuka lub trzymają zaciśnięte piąstki.

 

 

16 tydzień ciąży -  Podczas USG może udać się podejrzeć płeć dzieci. Jeżeli nie chcesz wiedzieć, uprzedź o tym lekarza wykonującego badanie. Odciski palców już się ukształtowały. Nawet jednojajowe bliźniaki mają różne odciski palców.  Maluszki ważą około 90-100 gram i mają 10-12cm. Są pokryte lunago, czyli miękkim, krótkim meszkiem. Lunago zanika przed urodzeniem.

Twoje piersi zaczynają produkować mleko i powiększają się. Czy już rozpoznajesz ruchy dzieci?

 

17 tydzień ciąży - Bliźniaki potrafią przełykać i ssać palec. Więcej się ruszają, a ich ruchy zaczynają być bardziej świadome, a nie jedynie odruchami w wyniku skurczy mięśni. Bicie ich serduszek powinno być już słyszalne podczas badania Dopplerem.

Możesz mieć uczucie zatkanego nosa, możesz się bardziej pocić i mieć uczucie wilgotności w pochwie.

Warto rozejrzeć się za szkołą rodzenia. Ciążę bliźniaczą uznaje się za donoszoną w 36 tygodniu ciąży, więc gratuluję osiągnięcia półmetku!

 

18 tydzień ciąży - Zmiany hormonalne powodują poprawienie kondycji twoich włosów, paznokci i skóra. Bije od ciebie blask ciążowy .

Podczas badania USG sprawdza się prawidłowość budowy serc dzieci.  Maluszki reagują na bodźce zewnętrzne i mogą uciekać, odkręcać się lub kopać podczas badania. Zareagują także na głośne dźwięki. Odgłos bicia serca mamy działa na nie uspakajająco. Mają już 15cm i ważą 200 gram. Powoli kształtuje się ich rytm dnia, czyli okresy czuwania i odpoczynku. Ten rytm utrzymuje się po porodzie. Może jesteś jedną z tych mam, której dzieci śpią w tym samym czasie, jeżeli nie to nie martw się, są metody na synchronizację rytmu dnia bliźniaków.

 

19 tydzień ciąży - Dzieci dalej ćwiczą kopanie, obracanie się i ssanie palców. Nawet jeśli jesteś w ciąży dwukosmówkowej dzieci mogą się dotykać i kopać, gdyż błona rozdzielająca je jest dość cienka, ale nie martw się, nie zrobią sobie krzywdy.

 

20 tydzień ciąży - Słuch bliźniaków jest coraz lepszy, więc przemawiajcie do nich i śpiewajcie im. Niech się przyzwyczajają do waszych głosów.

Wiele ciąż mnogich jest zagrożonych przedwczesnym porodem, a w ostatnim trymestrze może Ci być ciężko chodzić po sklepach. Proponuję więc pomyśleć o skompletowaniu wyprawki oraz przygotowaniu domu na pojawienie się maluszków.

 

21 tydzień ciąży - Czujesz się zmęczona? Puchną ci nogi? Staraj się odpoczywać z nogami w górze. Najlepszą pozycją do spania jest lewy bok. Pozycja ta ułatwia dopływ tlenu do macicy i  tym samym do płodów. Pozycja ta pomaga w przypadku puchnących nóg i rąk. Podłożenie małej poduszki pod brzuch może okazać się bardzo wygodne.

Część odżywczych składników, z połykanego przez dzieci płynu owodniowego, wchłania się bezpośrednio przez dojrzewający przewód pokarmowy.  Skóra staje się coraz mniej przeźroczysta.

 

22 tydzień ciąży - Twoja macica jest o parę tygodni większa niż w ciąży pojedynczej. Pa pa stopy, zobaczymy się po porodzie.

Możesz czuć, kiedy twoje maleństwa mają czkawkę. Choć nie ma odpowiedniej ilości przeprowadzonych badań to uważa się, że czkawka ćwiczy płuca i występuje u dzieci z odpowiednio rozwiniętym układem nerwowym. Czkawka może występować raz na jakiś czas a nawet kilka razy dziennie.

Bliźniaki zaczynają wyglądać jak noworodki, mają ukształtowane powieki, paznokcie. Ważą około 380 gram.

 

23 tydzień ciąży - Powinnaś mieć już za sobą test z próbą glukozową. Jeżeli wynik był niepokojący, lekarz zleci odpowiednią dietę i dzienny pomiar cukru we krwi glukometrem. Powinnaś zostać skierowana do poradni diabetologicznej. Warto wiedzieć, że niektóre poradnie wypożyczają glukometry, na okres ciąży. Cukrzyca ciążowa zdarza się częściej przy ciąż mnogich. Jeżeli będziesz utrzymywać cukier na odpowiednim poziomie, dzieciom nic nie będzie.

Naszym maluszkom jest coraz ciaśniej, ale jeszcze mogą się swobodnie ruszać. Obserwowanie brzucha podczas dziecięcych ewolucji jest niesamowitym doznaniem. Jeśli bardzo Ci doskwierają to polecam zmianę pozycji, jeśli siedzisz to wstań, jeśli chodzisz to połóż się. Stwierdzono, że dzieci po porodzie uspokajają się przy piosence ,którą często słyszały będąc w brzuchu, więc śpiewaj lub czytaj im krótką bajkę codziennie.

 

24 tydzień ciąży - Wieloraczki rodzą się wcześniej. Warto poszukać szkoły rodzenia i zapisać się na zajęcia.

Jeśli twoje dzieci przyszłyby teraz na świat, miałyby duże szanse na przeżycie. Ważą ponad 700 gram i mają około 32 cm.

Lekarz zalecił reżim łóżkowy? Przygotuj sobie książki, magazyny, krzyżówki. Może jakiś serial Cię wciągnie?

 

25 tydzień ciąży - Maluszki wkładają do buzi nie tylko kciuk, ale i całą piąstkę.

Jeśli dokucza Ci zgaga to sięgnij po Rennie, herbatniki lub parę łyżek jogurtu naturalnego i śpij na lewym boku. Możesz odczuwać dyskomfort od kopnięć maluszków. Mają coraz mniej miejsca i dlatego czasem trafią w twoją wątrobę lub żołądek, pogłaszcz wierzgającego maluszka lub wstań i pospaceruj.

 

26 tydzień ciąży - porozmawiaj z lekarz o symptomach przedwczesnego porodu, zapytaj kiedy powinnaś udać się do lekarza. Z piersi może zacząć wypływać siara, taka żółta wydzielina. To jest pierwsze mleko.

Dzieci potrafią już mrugać oczami.

 

 

III trymestr: 27 tydzień - poród

 

Ciąża bliźniacza 27 tydzień ciąży - Dzieci intensywnie ćwiczą oddychanie, a ich płuca i mózg zaczynają się szybko rozwijać. Ważą ponad kilogram i mają około 34cm. Stwierdzono, że w tym wieku dzieci już śnią. Ciało maluszków pokrywa się warstwą białej mazi płodowej. Warstwa ta ma za zadanie chronić skórę dzieci przed płynem owodniowym.

 

28 tydzień ciąży - Zaczęłaś trzeci trymestr. Gratuluje! Od tego momentu rozwój dzieci będzie się nieznacznie różnił od ciąży pojedynczej. Wzrost wieloraczków przyspiesza i zwalnia po 30 tygodniu. Szanse na przeżycie dzieci urodzonych po 28 tygodniu ciąży zdecydowanie rosną.

Maluszki mają już około 38cm i 870g. Ilość wód owodniowych powoli się zmniejsza, wraz ze wzrostem dzieci. Mózg bardzo szybko się rozwija. Układ kostny wzmacnia się. Pamiętaj, aby dostarczać odpowiednią porcję wapnia i żelaza.

Wstawanie z łóżka nie jest już  takie proste. Spróbuj najpierw przekręcić się na bok, spuszczając nogi z łóżka lub poproś partnera o pomoc.

 

29 tydzień ciąży - Mózg nadal szybko się rozwija, a układ pokarmowy powinien być już ukształtowany. Dzieci mają coraz mniej miejsca, dlatego mniej się ruszają. Choć ciężko odróżnić, które dziecko akurat się poruszyło to staraj się kontrolować ilość ruchów. Lekarz zapewne cię o to zapyta podczas wizyty.

 

30 tydzień ciąży - Jeżeli nie możesz znaleźć wygodnej pozycji do spania, spróbuj spać w pozycji półleżącej.

Badania dowiodły, że dzieci na tym etapie rozróżniają jasność i ciemność.

 

31 tydzień ciąży - Dzieci zaczynają tracić lanugo, czyli włoski, które pokrywają całe ciałko. Czasami noworodki nadal są nim pokryte, to nie powód do zmartwień. Płuca nadal się rozwijają i im dłużej dzieciaczki pozostaną w brzuchu, tym lepiej będą przygotowane do samodzielnego oddychania. Staraj się jak najwięcej wypoczywać. Nie przemęczaj się.

 

32 tydzień ciąży - Maluszki ważą około 1,5kg i mają 40cm długości. Wieloraczki nabierają masy. Większość przybiera już pozycję do porodu, zdarza się jednak, że zmieniają one położenie w późniejszym czasie.  Zwracaj uwagę na pierwsze oznaki porodu. Dzieci mają dużą szanse na przetrwanie, jeżeli urodziłyby się teraz, ale prawdopodobnie musiałyby pozostać nieco dłużej w szpitalu.

 

33 tydzień ciąży - Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, spakuj torbę do szpitala.

Maluszki dalej ćwiczą oddychanie poprzez połykanie płynu owodniowego i w ten sam sposób ćwiczą układ pokarmowy i moczowy. Ich mózg nadal bardzo szybko się rozwija.

 

34 tydzień ciąży - Może być ci już bardzo ciężko, ale każdy dzień maluszków w macicy to szansa na brak komplikacji po porodzie.

Czy odczuwasz skurcze? Napięcia macicy? To mogą być skurcze Braxtona-Hicksa. Przygotowują szyjkę macicy i samą macicę do porodu. Połóż się albo weź prysznic, polewaj brzuch strumieniem ciepłej wody, weź no-spę. Jeśli skurcze nie miną, to mogą oznaczać początek porodu.

 

35 tydzień ciąży - Maluszki dostają od Ciebie przeciwciała, tym samym zdobywają pierwszą odporność.  Nabierają masy. Tworzy się ochronna warstwa tłuszczu pod skórą.

 

36 tydzień ciąży - Gratuluję! To już koniec naszej przygody a zarazem początek nowej! Większość ciąż bliźniaczych kończy się między 34 a38 tygodniem ciąży. Ciąża trojacza kończy się wcześniej, zazwyczaj między 32 a 36 tygodniem.

Reklama

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.