multiMAMA.pl - Ciąża mnoga bez tajemnic

Wyprawka

Spis treści

 

Wyprawka

Wyprawka dla bliźniaków Wyprawka dla trojaczków

 

czyli co warto kupić, szykując się na powiększenie rodziny. Ilości podane są dla bliźniąt, w wypadku trojaczków bądź czworaczków należy zwiększyć ilość np. ubranek i ręczników. Umieściłam także wersję do druku, aby ułatwić wam planowanie :)

1. ŁÓŻECZKO - może być 60 x 120 lub 70 x 140, drewniane albo turystyczne. Docelowo potrzebne będą dwa. W zależności od wielkości dzieci i ich późniejsze ruchliwości, będą one mogły krócej lub dłużej spać w jednym łóżeczku. Moje kruszynki dość szybko zostały rozdzielone. Miały 57cm jak się urodziły.

2. MATERACYKI DO ŁÓŻECZEK - polecam materac zwykły, czyli gąbkowy, ewentualnie piankowy. Materace gryka-kokos często uczulają. Dodatkowo uważam, że nie są wygodne.

3. POŚCIEL WKŁAD, CZYLI KOŁDERKA+PODUSZKA - poduszka przyda się później, bo na początku dzieci śpią bez poduszki, tak zalecają pediatrzy i fizjoterapeuci. U mnie, na początku, maluszki spały w rożkach i pod kocykiem lub kołderką. Zależy to także od pory roku, w której dzieci się rodzą. Na pewno można sobie poradzić bez kołderki i poduszki, ale warto wziąć je pod uwagę robiąc listę.

4. POŚCIEL-POSZEWKI minimum 2 lub 4 komplety - można kupić w komplecie z ochraniaczem, baldachimem i przybornikiem. Ilość zależy od tego czy dzieci będą spały w jednym łóżku czy osobno. Zwróćcie uwagę na ochraniacze, są 2 rodzaje: bardziej miękkie i sztywniejsze. Miałam oba i muszę powiedzieć, że te miększe średnio się sprawdzają gdyż zbyt łatwo się zsuwają. Baldachim  przydaje się do osłony przed światłem, jeśli ktoś nie ma zasłon lub gdy kładziemy dzieci spać w lato jak jest jeszcze jasno, ochrania też przed powiewem wiatru z okna i tworzy bardziej przytulną atmosferę.  Baldachim można zamontować na wezgłowiu lub z boku łóżeczka. Jeśli maluszki będą spały razem i zdecydujecie się na baldachim to proponuję znaleźć jak największy i zainstalować go z boku łóżeczka. Instalowanie dwóch baldachimów z dwóch stron łóżeczek jest mało praktyczne.

5. PRZEŚCIERADŁA - na gumkę 3 - 6 sztuk. Ilość zależy od tego czy dzieci będą spały w jednym łóżku czy osobno.

6. CERATKI POD PRZEŚCIERADŁO DO ŁÓŻECZKA - W sklepach dostępne są specjalne "podkłady higieniczne dla dziecka" np. firmy Bella.  Można też zapytać w aptece o podkłady na łóżko np. firmy Seni.

7. PRZEWIJAK NAKŁADANY NA ŁÓŻECZKO lub na komodę lub osobny. Osobiście korzystam z przewijaka położonego na stole, ta wersja okazała się dla nas najpraktyczniejsza.


8. POKROWIEC FROTTE NA PRZEWIJAK - według gustu. Ja kładłam pieluchy flanelowe lub tetrowe, ewentualnie podkład Belli.

9. ŚPIWOREK DO SPANIA - według gustu. Jedni uważają, że to świetna rzecz, dzieciaczki się nie odkrywają i nie martwimy się czy zmarzną w nocy. Ja miałam i nie korzystałam przy żadnym z moich dzieci, choć próby były. Niestety dzieci się denerwowały ograniczeniem, a jak zaczęły wstawać to tym bardziej im przeszkadzało.

10. POJEMNIKI NA PIELUSZKI I KOSMETYKI - chodzi o znalezienie czegoś, w czym będziemy trzymać rzeczy codziennego użytku: chusteczki do wycierania pupy, krem na odparzenia itp.

11. LEŻACZKI-BUJACZKI -  na rynku są takie, które możemy używać od urodzenia. Polecam, szczególnie od około 3-4 miesiąca jak dzieci chcą się porozglądać, więcej czuwają, chcą posiedzieć. Można w nich bujać dzieci do snu, choć wiem, że to nie pedagogiczne, to przyznaję się, że bywały pomocne, a wręcz ratujące moje nerwy i zdrowie psychiczne ;-) więc mimo wszystko polecam.

12.  WÓZEK

13. PARASOLKA DO WÓZKA - albo dwie.

14. FOLIA PRZECIWDESZCZOWA NA WÓZEK - można kupić w komplecie z wózkiem, trudno znaleźć w sklepie taką, aby pasowała na wózek bliźniaczy, ale zdarza się. Na pewno warto nabyć.

15. MOSKITIERA DO WÓZKA - można kupić w komplecie z wózkiem. Nabycie według gustu. Ja nie miałam i nie brakowało mi jej.

16. FOTELIK SAMOCHODOWY 0-9KG lub 0-13KG - najlepiej jak można go wpiąć w stelaż wózka, ale z wózkami bliźniaczymi to nie takie proste. W naszym przypadku, ważniejsze jest, aby dopasować do samochodu. Pamiętajcie, że muszą zmieścić się wam dwa foteliki.

 


17. KOCYK POLAROWY - miałam 3 mniejsze, czyli około 100/100cm i jeden normalnych rozmiarów. Jeżeli macie w domu zwierzęta to uprzedzam, że kocyki polarowe bardzo łatwo zbierają sierść i inne brudki.

 

18. KOC grubszy i cieplejszy np. akrylowy, welurowy, itp. Przydatny do rozłożenia na podłodze, do przykrycia dwójki dzieci w wózku zimą. Nie uważam, że jest to rzecz niezbędna, ale na pewno przydatna.

19. KOCYK bawełniany - nie widzę zastosowania, ale niektórzy polecają.

20. POŚCIEL DO WÓZKA poduszeczka +kołderka +poszewki - według mnie jest to zbędne, wystarczył mi rożek i kocyk.

21. OCIEPLENIE NA NÓŻKI DO SPACERÓWKI - najczęściej jest w komplecie z wózkiem,  można też dokupić. Przydatny zimą, ale raczej na później, więc na początek można sobie odpuścić.

22. BUTELKI DO KARMIENIA - warto mieć, choć jedną, czasami jest w komplecie z laktatorem. Decyzja, co do ilości powinna iść razem z decyzją o sposobie karmienia. Jeśli zamierzasz karmić piersią to jedna, góra dwie ci wystarczą. Jeśli zamierzasz karmić butelką bądź sposobem mieszanym to przyda ci się większa ilość, minimum 6-10 butelek. Zwróćcie uwagę czy łatwo będzie ją umyć.

23. LAKTATOR RĘCZNY Z POMPKĄ - używałam firmy Lakta i Canpol. Żaden nie jest idealny.

24. PODGRZEWACZ DO BUTELEK I SŁOICZKÓW - gadżet.

25. TERMOSIK DO BUTELEK - gadżet, może się przydać, jeśli karmimy dzieci butelką.

26. WKŁADKI LAKTACYJNE jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Na początek kup jedną paczkę, ale proponuję pokazać mężowi lub komuś z rodzin jak to wygląda i co to jest, aby potem bez problem ten ktoś mógł dokupić. Używałam jednorazowych Bella, Johnson, BabyOno i Canpol. Najbardziej sprawdziły się i najbardziej mi pasowały firmy Canpol.

 


27. BIUSTONOSZ DO KARMIENIA co najmniej 2 sztuki. Są dwa rodzaje: z całą miseczką odpinaną i z odpinanym "trójkącikiem na piersi". Dość szybko z nich zrezygnowałam i używałam zwykłych, ściągając całe ramiączko do karmienia. Jest to kwestia gustu.

 

28. KOSZULA NOCNA DO KARMIENIA co najmniej 2 sztuki. Nawet, jeśli w domu śpisz w czymś innym albo wolisz zwykły t-shirt, to koszula rozpinana z przodu lub z rozcięciami po bokach przyda ci się w szpitalu.

29. ROŻEK - miałam 2, po jednym na dziecko, potem służyło mi jako kołderka i do wyłożenia wózka.

30. PODUSZKA DO KARMIENIA bywa pomocna przy jednoczesnym karmieniu. Ja nie miałam, korzystałam z poduszek lub zwiniętej kołdry.

31. SZCZOTKA DO MYCIA BUTELEK potrzebna, szczególnie jeśli karmimy butelkami.

32. ŚLINIAKI - potrzebne później , jak maluszki zaczną jeść coś poza mlekiem.

33. PROSZEK DO PRANIA używałam proszku Bobas, podobno jest najmniej uczulający. Jeśli dzieci nie będą miały alergii ani problemów ze skóra to będzie można prać w zwykłym proszku typu sensitive. Robię tak od 2-3 miesiąca życia moich szkrabów.

34. PIELUCHY FLANELOWE 3 sztuki.

35. PIELUCHY TETROWE na początek proponuję 20-30  sztuk, a potem najwyżej dokupicie. Tetry przydają się do przykrywania dzieci w gorące dni na spacerze, do podkładania w łóżeczku lub wózku jak dziecko ulewa lub przepuszczają pieluszki (tak, tak, to się zdarza każdemu, głównie w przypadku chłopców), do wycierania buziek i rączek itp.

36. PIELUCHY JEDNORAZOWE - nie kupujcie dużej ilości z jednej firmy ani z najmniejszego rozmiaru. Proponuje kupić najmniejszą paczkę, najmniejszych pieluch, czyli 0 lub 1, do szpitala. Następnie dokupować. Dlaczego? Po pierwsze może się okazać, że dziecko jest uczulone na te akurat pieluszki, a dwa, że dzieci szybko rosną i nim się zorientujecie będziecie potrzebować większego rozmiaru.

 


37. CHUSTECZKI WILGOTNE - tego można kupić więcej, choć uczulenia też się zdarzają. Chusteczki są naprawdę różne pod względem faktury, wilgotności, zapachu i łatwości wyciągania z opakowania. Kwestia gustu.

 

38.  LINOMAG zielony - do pupy i nie tylko, 2 sztuki.

39.  WANIENKA - może być na stojaku, zależy, jakie kto ma warunki oraz gdzie planujecie kąpać. Wanienki można kupić w dwóch rozmiarach: 80cm i 100cm, z odpływem i bez. Z odpływem polecam tylko, jeśli będziecie ją stawiać w wannie lub pod prysznicem. Dzieci szybko zaczynają się ruszać i kopnięciem mogą otwierać korek, a z wanienki będziemy korzystać przynajmniej kilka miesięcy.

40. MYJKA LUB GĄBKA DO KĄPIELI - na początku zazwyczaj wlewamy płyn do kąpieli, do wody i wtedy spokojnie możemy obmyć dziecko ręką. Kwestia gustu, ale traktuję to raczej jako gadżet.

41. RĘCZNIKI Z KAPTURKIEM 3-4 sztuki, aby były na zmianę.

42. NOŻYCZKI LUB OBCĄŻKI - specjalne dla dzieci.

43. KATAREK, GRUSZKA DO NOSA lub FRIDA, - pediatrzy nie polecają gruszek, polecają za to Fridę, ale ja nie mogłam z niej korzystać. Wybawieniem okazała się KATAREK. Jest to odciągacz do nosa, który podłączamy do odkurzacza. Nosek czysty w mgnieniu oka. Można się wstrzymać z zakupem do pierwszego katarku dzieci.

44. GAZIKI JAŁOWE do przemywania pępka. Nie polecam gotowych gazików, nasączonych spirytusem, które są dostępne w aptekach. Są sztywne i ciężko się nimi operuje. Polecam zwykłe gaziki z gazy. Przydadzą się także do przemywania oczu, jeśli będzie taka konieczność.

45. KREM ochronny lub nawilżający np. do twarzy - na początku maluszki miały suchą skórę i smarowałam ich całych linomagiem, jednakże krem ma długa datę ważności i jeśli nie skorzystacie na początku to przyda się później.

 


46. SZCZOTKA DO WŁOSÓW z miękkiego włosia. Dostępne z włosia naturalnego i syntetycznego. Ważne, aby włoski na szczotce były miękkie. Jeśli będziecie kupować grzebień to także sprawdźcie czy nie jest za ostry, bo zdarzają się naprawdę ostre.

 

47. MYDŁO DO KĄPIELI - małe dzieci bardzo często mają suchą skórę i pediatrzy polecają kąpiel w produktach z ciekłą parafiną jak: Oilatum, Baleneum lub Oillan (od 6 miesiąca, chyba, że lekarz zaleci wcześniej, aczkolwiek nie wiem, dlaczego, skoro skład to jedynie 64% parafiny, czyli to samo co w Oilatum).

48. SPIRYTUS 70% - ja miałam taki 90% i nie rozcieńczałam go, tak mi powiedzieli w szpitalu - nic ponad to, co miało, maluszkom nie odpadło ;-)

49. SÓL FIZJOLOGICZNA w ampułkach.

50. PARACETAMOL W CZOPKACH.

51. Viburcol - homeopatyczne czopki uspakajające. Niestety każde dziecko czasem wpada w histerię, nawet te najmniejsze. Czopki te są homeopatyczne i można je stosować od urodzenia. Warto je mieć w domu.

52. HERBATKA KOPERKOWA - na kolki. W aptekach dostępne są także specjalne preparaty na kolki.

53. MAŚĆ NAGIETKOWA - do smarowania noska przy katazre. Można zakupić dopiero przy pierwszej infekcji.

54. TERMOMETR - elektroniczny lub paskowy.

55. SMOCZKI - 2 sztuki , najwyżej dokupicie.

 


UBRANKA:

Ubierałam dzieci głownie w body i pajacyki, ewentualnie jakąś rozpinaną bluzę. Tak było mi najwygodniej. Najlepsze są body i pajace rozpinane na całej długości z przodu. Pewnie trochę ubrań dostaniecie w prezentach lub spadku po rodzinie i znajomych, warto to uwzględnić robiąc swoją listę. Jeżeli chodzi o ilość, najlepiej żebyście miały po około 5-6 kompletów na dziecko. Ponieważ jedne dzieci są mniejsze a inne większe, to na jedne rozmiar 56 będzie dobry lub wręcz za duży a na inne będzie za mały. Natura jest nieodgadniona i ile nie macie planowanego cięcia i nie wiecie, kiedy się wasze dzieci urodzą, to trudno ocenić, jaki rozmiar ubranek najlepiej kupić. Dlatego też polecam mieć kilka w rozmiarze 56 i kilka w 62. Jednak rozmiar rozmiarowi nie równy i jedno body 56 może być takie same jak innej firmy 62. Najlepiej jest przymierzać jedno do drugiego.

 

 

Definicje:

Body - koszulka z długim lub krótkim rękawem, zapinana w kroku.

Śpiochy - długie spodenki, z zakrytymi stopami, zapinane na ramionach.

Pajac - kombinezon z długimi rękawami i z zakrytymi stopami.

Półśpiochy -długie  spodenki, do pasa z zakrytymi stopami.

Kaftanik - bluzka z długim rękawem zazwyczaj wiązana z boku lub zapinana z przodu.

Bluzeczka - bluzka wkładana przez głowę, z rozpięciem na ramieniu.

Rampers - krótki lub długi rękaw i spodnie bez zakrytych stóp.

Niedrapki - rękawiczki.

56. BODY około 6 sztuk, z długim rękawem, rozm.56. Najlepiej rozpinane na całej długości z przodu.

57. BODY około 6 sztuk, z krótkim rękawem, rozm.56. Najlepiej rozpinane na całej długości z przodu.

58. BODY około 4 sztuk, z długim rękawem, rozm.62. Najlepiej rozpinane na całej długości z przodu.

59. BODY około 4 sztuk, z krótkim rękawem, rozm.62. Najlepiej rozpinane na całej długości z przodu.

60. ŚPIOSZKI 6 sztuk, rozm.62 - nawet, jeśli dzieci urodzą się wcześniej, nie ma sensu kupować mniejszych. Ja śpioszków wogóle nie kupowałam.

61. PAJACYKI - 10-12 sztuk, rozmiar 62 lub kilka mniejszych i kilka 62. Najlepiej rozpinane na całej długości z przodu.

62. CZAPECZKI bawełniane cienkie - 4 sztuki. Ja 2 czapeczki wyrzuciłam, zaraz po wyjściu ze szpitala, bo były całe zażółcone. Smarowali dzidzie jakimś plamiącym kosmetykiem. Te czapeczki będziemy stosować głownie po kąpieli, przez pierwszy miesiąc lub dwa.

63. CZAPECZKI około 3 sztuk w zależności od pory roku cieńsze lub cieplejsze na wyjścia na spacer.

64. SKARPETKI 6 par - ja nie używałam, ale lepiej mieć ze dwie pary na wszelki wypadek.

65. RĘKAWICZKI niedrapki - 3-4 sztuki.

66. PAJACYK cieplejszy wyjściowy 4 sztuki rozm. 62. W zimniejszym okresie pewnie przyda się kombinezon, a w cieplejszym cieplejszy pajacyk.

67. BLUZA LUB SWETEREK NA CHŁODNIEJSZE DNI, 4sztuki lub więcej. Polecam z kapturem jako dodatkową ochronę główki.

68. W zależności od pory roku: szaliczki, kurtki, kombinezony, ciepłe rękawiczki, okrycia na nóżki.

 

Przygotowana lista w formie pliku excel (PLIK DO POBRANIA)

 

 

Reklama

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.